Ściany nieco straciły na swoim kolorze, a może panele na podłodze są już zbyt wyeksploatowane? Remont domu może mieć bardzo różny wymiar, ale prawie zawsze kojarzy się z rozgardiaszem, bałaganem i oczywiście pustym portfelem – często się zdarza, że zaplanowane wydatki na odnowienie mieszkania są wyższe, niż na początku zakładaliśmy.
Od czego zacząć remont domu?
Niezależnie od tego czy to generalny remont, czy tylko odświeżanie mieszkania, to warto przede wszystkim dokładnie zaplanować zarówno cały budżet, jak i poszczególne etapy prac – dzięki temu uda nam się w znacznym stopniu zminimalizować skutki przeprowadzanego remontu. W pierwszej kolejności wykonujemy więc plan prac oraz sporządzamy kosztorys. Niektóre materiały budowlane i wykończeniowe warto kupować już wcześniej, np. w trakcie trwania atrakcyjnych promocji w sklepach budowlanych, dzięki czemu uda nam się co nieco zaoszczędzić. Na przykład płytki czy panele w korzystnych cenach może znaleźć pod koniec roku i w styczniu – jeśli tylko mamy je grze przechować, to spokojnie mogą poczekać nawet rok na realizację remontu.
W pierwszej kolejności – prace najtrudniejsze
Remont remontowi nierówny, ale jeśli przeprowadzamy gruntowną renowację, to na pewno będzie ona obejmowała zarówno lżejsze, jak i bardziej skomplikowane prace. W pierwszej kolejności wykonujemy więc te najtrudniejsze, które wymagają poważniejszej ingerencji na przykład w ściany, sufity czy podłogi. Są to przede wszystkim przeróbki instalacji, równanie ścian różnymi metodami, a także kładzenie płytek na podłogach i ścianach – jest to poważny remont domu, który rozciągnie się nieco w czasie i wygeneruje spore koszty. Trzeba się także liczyć z tym, że nie każdy wykona te prace samodzielnie i konieczne będzie wynajęcie fachowca – warto pamiętać o tym, że dobrego specjalistę w tym zakresie zazwyczaj trzeba umawiać ze sporym wyprzedzeniem i warto wybrać takiego, którego polecają znajomi – wtedy mamy gwarancję porządnie wykonanego zlecenia.
Odświeżanie i meblowanie
Po wykonaniu najcięższych prac przychodzi pora na tzw. odświeżanie, w którego zakres wchodzą wszystkie lżejsze zabiegi remontowe, np. malowanie, kładzenie paneli i w ostateczności także dekorowanie i ustawianie nowych sprzętów i mebli. Jest to etap najprzyjemniejszy, który nie generuje już dużo bałaganu, a każde pomieszczenie w mieszkaniu staje się coraz piękniejsze i pachnące świeżością. Z tymi pracami zapewne także poradzimy sobie sami, np. z malowaniem ścian czy kładzeniem paneli, choć zawsze możemy zlecić je fachowcowi, natomiast z ustawianiem i wnoszeniem mebli pomoże nam nawet uczynny sąsiad. Tym samym remont domu zostanie zamknięty i pozostanie nam co najwyżej dekorowanie wnętrza wedle własnego uznania. Nowe rolety, firanki, zasłony, a także inne drobiazgi, np. kwiaty, dekoracyjne poduszki, a może książki, fotografie i pamiątki z podróży – to wszystko ma bardzo duży wpływ na klimat całego wnętrza, więc nie można pominąć tego najprzyjemniejszego etapu wieńczącego każdy remont domu.