domowaopieka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i domu

Dom

Domowy azyl na świeżym powietrzu, czyli jak urządzić taras przed domem

Domowy azyl na świeżym powietrzu, czyli jak urządzić taras przed domem

Urządzając dom chcemy przede wszystkim, aby zapewniał nam również możliwość relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu – dlatego właśnie w miarę możliwości aranżujemy ogród, balkon lub właśnie taras jako miejsce idealnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Jak urządzić taras przed domem?

Podłoga na tarasie – jaka będzie najlepsza?

Na taras chcielibyśmy wychodzić bezpośrednio z kuchni, jadalni czy z salonu – z filiżanką aromatycznej kawy i w domowych kapciach, dlatego podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego tarasu. Warto dobrze przemyśleć, z jakiego materiału zechcemy ją wykonać. Do dyspozycji mamy przede wszystkim drewno, beton, kamienie, a także płytki oraz deski kompozytowe. Każde z tych rozwiązań ma wady oraz zalety. Drewno to jedno z droższych rozwiązań, które wymaga również regularnej konserwacji i właściwej pielęgnacji, ale drewniane tarasy są bardzo piękne i klimatyczne. Zamiast drewna można postawić na deski kompozytowe, które świetnie je imitują, ale są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, a przy tym również bardzo trwałe. Kamień czy beton to rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje, natomiast płytki to jedno z najbardziej klasycznych i tańszych alternatyw. Niezależnie jednak od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, to powinien on idealnie komponować się z pozostałymi elementami domu i wpisywać się w jego stylistykę.

Meble na taras

Jak urządzić taras przed domem, jeśli chodzi o meble? Nie da się ukryć, że na tarasie chcemy komfortowo spędzać czas. Warto więc przyłożyć wagę do tego, w jakie meble go wyposażymy. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór mebli zarówno droższych, jak i tańszych, które mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że większość z nich wymaga odpowiedniego zabezpieczenie poza sezonem, tym bardziej jeśli taras nie posiada zadaszenia. Rodzaj zastosowanego materiału ma także znaczenie, jeśli chodzi o trwałość mebli tarasowych. Piękne, trwałe i eleganckie meble drewniane wymagają jednak odpowiedniej konserwacji, są także dość ciężkie. Obecnie popularnością cieszą się meble na taras wykonane z tworzyw sztucznych, które są lekkie, wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji, ponadto dostępne są w bardzo różnorodnych wzorach i modelach, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdego stylu.

Taras z zadaszeniem czy bez?

Taras równie dobrze może być całkiem otwartą przestrzenią, jak i posiadać zadaszenie. Jak urządzić taras przed domem, jeśli chodzi o zadaszenie? Na pewno warto dobrze przemyśleć rodzaj zadaszenia na tarasie, a także zastanowić się, czy w ogóle jest nam ono potrzebne – równie dobrze na tarasie sprawdzi się ozdobny parasol lub markiza, które możemy rozłożyć w razie potrzeby. Trzeba także pamiętać, że zadaszenie może zabierać dużo światła dla naszych mieszkań – jeśli jest taka możliwość, to wtedy najlepiej wybrać rozwiązanie, jakim jest poliwęglan komorowy lub płyty profilowane – przepuszczają światło słoneczne i są stabilną osłoną przed deszczem. Jeśli konstrukcja dachu wykonana zostanie z drewna, to można przykryć ją po prostu blachodachówką.

Udostępnij