Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Metody wychowawcze – poznaj je!

Dom Data publikacji - 27 lipca 2022 Autor - Redakcja domowaopieka.pl
metody wychowawcze

Wychowanie jest to określone zachowanie rodzica lub opiekuna, względem dzieci. Na proces ten składa się wiele czynników oraz technik. W tym artykule przedstawimy współczesne metody wychowawcze, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka oraz ich relacji z opiekunami. Znasz już jakieś metody wychowawcze? Od nas dowiesz się więcej!

Metody wychowawcze rodzaje

Istnieje wiele rodzajów metod wychowawczych i ciężko jest wymienić jest je wszystkie. Dzisiaj pochylimy się nad tymi najbardziej znanymi oraz polecanymi metodami.

Modelowanie – jest to jedna z prostszych metod wychowawczych, ponieważ polega na dawaniu przykładu swojemu dziecku. Odwołuje się do naśladowania przez dzieci zachowań osób dorosłych. Przykładem efektów wychowania, może być to, że kiedy dzieci widzą, że rodzice nie kłamią, same nie będą kłamać.

Nagrody i kary – z powodu badań coraz częściej odchodzi się od tej metody, ponieważ nie znajduje ona przełożenia w prawdziwym, dorosłym życiu. W metodzie tej chodzi o nagradzanie dziecka za każdym razem, gdy zrobi coś dobrego, a karanie go złe zachowania. Dziecko powinno dostawać więcej nagród niż kar, a kary nie powinny być cielesne. Może być to na przykład zakaz jedzenie słodyczy danego dnia.

Metoda perswazji – polega na wyjaśnianiu oraz tłumaczeniu zasad. Dochodzi tu do porozumiewania się w sposób partnerski, dyskutowania oraz rozmawiania o uczuciach. Głównym celem tej metody jest dawanie dziecku wyboru, przed wcześniejszym wytłumaczeniem złego zachowania przez opiekuna.

Metoda zadaniowa – głównym celem tej metody jest realizowanie zadań przez dziecko. Rodzic stwarza dziecku sytuacje, w których może się ono wykazać, wymaga to współpracy oraz wysiłku. Dzięki wystawianiu dziecka na próbę, może się ono stale uczyć na przykład samodzielnie rozwiązywać problemy czy konflikty.

Dyskutowanie i wyjaśnianie – metoda ta sprawdza się podczas wychowywania starszych dzieci, które potrafią posiadać własną opinię. Dyskutowanie i wyjaśnianie prowokuje dziecko do analizy i argumentowania swojego zdania. Metoda ta opiera się głównie na partnerstwie, współpracy, a przede wszystkim stawaniu dziecka na równi z samym sobą.

Inspirowanie i stymulowanie aktywności dziecka – metoda ta polega na dopingowaniu swojemu dziecku, wspieraniu go i pomocy w spełnianiu marzeń. Opiekun powinien nakierowywać dziecko na konkretne cele, podsuwać mu pomysły oraz zachęcać je do ich realizowania. Dzięki takiej technice wychowawczej dzieci stają się bardzo ambitne oraz pewne siebie.

Jaką metodę wybrać?

Każde dziecko jest inne, dlatego właśnie do każdego z nich trzeba mieć inne podejście. U jednych dzieci zadziała metoda modelowania, u drugich zaś efektywna dopiero będzie metoda perswazji. Podczas wychowywania dziecka należy być uważnym, cierpliwym i wyrozumiałym. Pamiętajmy o tym, że dziecko tak samo jest człowiekiem, dlatego powinno być traktowane na równi z opiekunem. My kiedyś też byliśmy dziećmi i popełnialiśmy błędy.

Nawet w kryzysowych sytuacjach, nie podnośmy ręki na dziecko, nie decydujmy się na kary cielesne, ponieważ mogą one doprowadzić do zaburzeń psychicznych u dzieci.

Bedziemy mieli dziecko

Redakcja domowaopieka.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o Twój całościowy dobrostan oraz harmonia w życiu rodzinnym są naszym priorytetem! Jesteśmy miejscem, w którym piękno, zdrowie, domowy komfort, relacje rodzinne i inspiracje związane ze stylem życia łączą się, tworząc inspirującą przestrzeń dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

remont domu