Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Dom czy mieszkanie? Największy dylemat!

Dom Data publikacji - 19 lipca 2022 Autor - Redakcja domowaopieka.pl
dom czy mieszkanie

Decyzja o zakupie jakiejkolwiek nieruchomości jest dużym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. W końcu jest to drogi oraz poważny zakup, który powinien być jak najbardziej to możliwe przemyślany. Nieczęsto zdarza nam się kupować dom czy mieszkanie. Jednak, czym powinniśmy się kierować przy wyborze? Jak znaleźć idealne lokum dla siebie oraz całej rodziny? W tym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości!

Ustalenie priorytetów oraz możliwości finansowych

Podjęcie decyzji jaki rodzaj nieruchomości kupić jest szczególnie trudny kiedy jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt hipoteczny. Zastanawiając się nad zakupem mieszkania lub domu spróbuj odpowiedzieć na tego typu pytania:

  • Ile maksymalnie jestem w stanie wydać na tę nieruchomość? – Nie jest tu mowa o budowli lub przestrzeni o pustym stanie. Pod uwagę weź koszt wykończenia, podatki. Niestety, ale musisz być świadomy, że budowanie domu od zera oraz remontowanie mieszkania wiąże się z ukrytymi kosztami.
  • Gdzie widzisz siebie za 10, 20 lat? Czy jest to w tym samym miejscu co teraz? Razem z tymi samymi osobami wokół? – Jest to kluczowe pytanie. Ułatwi Ci ono określić czy aby na pewno potrzebujesz ogromnego domu.
  • Chcesz mieszkać w mieście czy na wsi? – Lokalizacja jest bardzo ważnym czynnikiem. Wybierając dom na wsi często zapłacimy mniej niż za mieszkanie w mieście.
  • Czy masz możliwość dojeżdżania do miasta? Czy posiadasz prawo jazdy oraz samochód?
  • Jeśli posiadasz dużą rodzinę – Ile co najmniej pokoi musi posiadać nieruchomość?
  • Czy masz/chciałbyś mieć jakieś zwierze?

Dom czy mieszkanie? – koszty utrzymania

Utrzymanie mieszkania wiąże się z opłatami za prąd, wodę oraz media. Nie można zapominać również o comiesięcznym czynszu.

Sprawa jednak się komplikuje w momencie posiadania domu. Pomimo, że nie musimy płacić czynszu to dom wiąże się z kosztami jego utrzymania. Dodatkowo, przez cały rok musimy dbać o niego i jego otoczenie na przykład poprzez odgarniania śniegu w zimie czy koszenia trawy wiosną.

Prywatność a mieszkanie

Dużym minusem mieszkania jest mniejsza prywatność. Często zdarza się posiadanie uciążliwych sąsiadów, z którymi ciężko jest się dogadać. My sami również jesteśmy ograniczeni mieszkając w bloku. Niemile widziane są imprezy czy przyjęcia do późna, gra na instrumentach czy nawet czasami posiadanie psa.

Jako posiadacz domu mamy większe pole do popisu. Nie musimy się przejmować, że puszczamy muzykę zbyt głośno. A kiedy potrzebujemy iść spać, że sąsiad nad nami nie chce zakończyć imprezy. Dodatkowym atutem domu jest ogród, który może świetnie posłużyć dzieciom, zwierzętom, ale także dorosłym w celu zrelaksowania się lub urządzenia przyjęcia.

Mieszkanie w domu definitywnie nie jest dla każdego, tak samo jak życie w mieszkaniu. Przy podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów oraz myśleć przyszłościowo. Dom czy mieszkanie to inwestycja na całe życie. Jednak, poprzez podjęcie decyzji pochopnie lub bez wcześniejszego upewnienia się każda nieruchomość może doprowadzić nas do niekończących się kosztów.

Wzorywidze

Redakcja domowaopieka.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o Twój całościowy dobrostan oraz harmonia w życiu rodzinnym są naszym priorytetem! Jesteśmy miejscem, w którym piękno, zdrowie, domowy komfort, relacje rodzinne i inspiracje związane ze stylem życia łączą się, tworząc inspirującą przestrzeń dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

remont domu