domowaopieka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i domu

LifestyleRodzinaZdrowie

Jak dbać o zdrowie psychiczne? – odpowiadamy

Jak dbać o zdrowie psychiczne? – odpowiadamy

Coraz więcej z nas ma problemy z kontrolowaniem stresu w naszym życiu. Codziennie próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dbać o zdrowie psychiczne. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. W tym artykule spróbujemy Ci pomóc!

Dbaj o swoją relację z pracą lub szkołą

Szkoła czy praca to dla wielu z nas miejsce stresujące, które kosztuje nas wiele energii aby się tam pojawić. Jeśli twoje miejsce pracy lub miejsce gdzie się uczysz, na co dzień Cię przytłacza spróbuj rozwiązać problemy, które tam spotykasz lub zupełnie zmienić środowisko. Zmiana otoczenia może wydawać się jeszcze trudniejsza, jednak codzienne poczucie bezpieczeństwa i spokoju znacznie może poprawić jakość twojego zdrowia psychicznego.

Jak dbać o zdrowie psychiczne? – pielęgnuj relacje międzyludzkie

Relacje międzyludzkie odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Jeśli twoja rodzina jest skłócona, lub zmierzą się z innymi konfliktami, spróbuj jakoś im zaradzić. Kiedy taka sytuacja ma znaczący wpływ na komfort twojego życia – udaj się do specjalisty. Dodatkowo, dbaj o relacje przyjacielskie oraz miłosne. Posiadanie w swoim kręgu osób, na które zawsze możesz liczyć, które sprawiają, że czujesz się lepiej jest bardzo istotne. Szczególnie w kryzysowych sytuacjach.

Zidentyfikuj źródło stresu

Zauważyłeś, że stale jesteś zestresowany? Nie możesz spać, jeść, skupić się na istotnych rzeczach lub po prostu normalnie funkcjonować? Może być to znak, że podświadomie stale myślisz o jakiś problemach. Spróbuj, świadomie się zastanowić co mogłoby powodować u Ciebie zakłopotanie i niepewność. Identyfikacja źródła stresu pomoże Ci w dalszych krokach dążenia do przywrócenia zdrowia psychicznego.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Aktywność fizyczna bardzo powiązana jest ze zdrowiem psychicznym. Podczas każdego treningu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, odpowiedzialne za regulację stresu w organizmie. Jeśli jeszcze nie odnalazłeś swojej ulubionej aktywności fizycznej, spróbuj od tych najbardziej podstawowych. Może przekona Cię bieganie, jazda na rowerze czy pływanie? Podczas treningu nasze myśli zajęte są konkretną, bardzo angażująca czynnością, dlatego wtedy nasza głowa może odpocząć od problemów dnia codziennego. Trening jest świetnym pomysłem na odstresowanie. Dodatkowo, jeśli był udany, możemy po nim odczuwać poczucie satysfakcji, co również wpływa na nasz humor oraz zdrowie psychiczne.

Zatem, jak dbać o zdrowie psychiczne? Najważniejsza jest obserwacja siebie oraz życie w zgodzie z samym sobą. Nie próbuj nikomu nic udowadniać, żyj tak jak chcesz. Spróbuj cieszyć się z małych rzeczy. Jeśli coś bardzo Ci przeszkadza, na przykład rówieśnicy w szkole czy szef w pracy, podejmij kroki aby ją zmienić w imię swojego zdrowia psychicznego. Dobre samopoczucie mentalne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie wystarczająco sam, udaj się do psychologa lub psychiatry i poinformuj kogoś z bliskich osób o swoich problemach.

Udostępnij