Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Dowiedz się, co to jest POChP

Zdrowie Data publikacji - 30 września 2022 Autor - Redakcja domowaopieka.pl
POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Szacuje się, że choruje na nią około 380 milionów ludzi. Pomimo tego wiedza na temat objawów, przyczyn i skutków tej choroby wciąż jest w naszym społeczeństwie dość ograniczona. Co to jest POChP? Co wywołuje chorobę? Czy można ją wyleczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

POChP, czyli choroba układu oddechowego

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe – można tutaj wskazać przede wszystkim na dym tytoniowy, różnego rodzaju gazy oraz pyły znajdujące się w środowisku pracy czy w zanieczyszczonym powietrzu.  

Skutkiem POChP są trudności z oddychaniem, a tym samym niedotlenienie organizmu i znaczne pogorszenie ogólnej wydolności. Zmiany w drogach oddechowych spowodowane przez Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc są nieodwracalne.

POChP klasyfikuje się dziś jako chorobę cywilizacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła prognozę, zgodnie z którą w ciągu 10 lat liczba zgonów mających bezpośredni związek z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc może wzrosnąć nawet o 30 procent.

To warto wiedzieć:

POChP to choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na wszystkie kluczowe funkcje życiowe organizmu. Mogą jej towarzyszyć także inne schorzenia: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Co to jest POChP? To choroba nie tylko palaczy wyrobów tytoniowych

Nadal podstawowym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest palenie wyrobów tytoniowych. Dlatego każdy, kto ma powyżej 40 lat i pali lub palił, a obserwuje u siebie niepokojące objawy (przewlekły kaszel, duszność, trudności z oddychaniem) powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem POZ.

Na POChP chorują jednak także osoby niepalące, które mają kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi w miejscu pracy. Można tutaj wymienić takie grupy zawodowe, jak górnicy, hutnicy, sprzątaczki, metalurdzy, pracownicy budowlani, rolnicy, operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy zakładów chemicznych czy kosmetyczki (pył z piłowanych paznokci, opary środków chemicznych).

Ważnym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest zanieczyszczenie powietrza. Pyły i gazy tworzące zjawisko smogu stanowią istotne zagrożenie dla naszego zdrowia, mogąc w długim okresie spowodować rozwój POChP.

Jakie są objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc?

Kluczowym problemem w kontekście Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że choroba może się przez wiele lat rozwijać bezobjawowo lub dając jedynie skąpe, nieswoiste objawy. To opóźnia diagnostykę POChP i tym samym rozpoczęcie leczenia.

Szczególną czujność powinny zachować osoby z wymienionych wcześniej grup ryzyka, które mają powyżej 40 lat i obserwują u siebie takie objawy, jak:

  • Przewlekły kaszel – jeśli kaszel utrzymuje się przez długi czas, zarówno w ciągu dnia, jak i rano oraz wieczorem, nie mając przy tym charakteru napadowego (co mogłoby sugerować astmę lub alergię), to nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Dodatkowo można zaobserwować, czy kaszel nie jest wywoływany i nie nasila się pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym papierosowy czy zanieczyszczone powietrze.
  • Duszność – duszność będąca objawem POChP może się pojawiać zarówno w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym. W zaawansowanym stadium choroby duszność może towarzyszyć choremu przez cały czas.
  • Obniżona tolerancja wysiłku – chodzi tutaj o ogólne pogorszenie kondycji fizycznej, co w pierwszej kolejności mogą zauważyć osoby aktywne, uprawiające sport. Nieleczona POChP może spowodować trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubieranie się, mycie, przyrządzanie posiłków, sprzątanie itd.
  • Odkrztuszanie plwociny – plwocina to po prostu wydzielina z płuc, czasem o ropnym charakterze, której regularne odksztuszanie może wskazywać na POChP lub inną poważną chorobę układu oddechowego (zwłaszcza, jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi).

Co robić w przypadku zauważenia u siebie objawów POChP?

Osoby, które podejrzewają u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli lekarz POZ podzieli te obawy, to pacjent zostanie skierowany na szczegółową diagnostykę do poradni pulmonologicznej. Podstawowym badaniem wykorzystywanym w celu rozpoznania (lub wykluczenia) POChP jest spirometria.

Leczenie POChP

POChP to choroba, której nie można wyleczyć – powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można natomiast wdrożyć terapię, której celem jest złagodzenie objawów choroby oraz umożliwienie choremu zachowania życiowej samodzielności.

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Artykuł sponsorowany

Redakcja domowaopieka.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o Twój całościowy dobrostan oraz harmonia w życiu rodzinnym są naszym priorytetem! Jesteśmy miejscem, w którym piękno, zdrowie, domowy komfort, relacje rodzinne i inspiracje związane ze stylem życia łączą się, tworząc inspirującą przestrzeń dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

.  
Zdrowe nawyki: jak zacząć i wytrwać