Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Aranżacja małego ogrodu – pomysły i inspiracje

Zdrowie Data publikacji - 17 sierpnia 2022 Autor - Redakcja domowaopieka.pl
aranżacja małego ogrodu


Na własnym ogródku można letnią porą odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dobrze jest odpowiednio zaaranżować tę przestrzeń, aby znalazło się miejsce do odprężenia i aktywnego wypoczynku. Jak zagospodarować mały ogród?

Aranżacja małego ogrodu

Mały ogród wcale nie oznacza, że będzie w nim miejsce jedynie na grilla czy kilka grządek. Nawet niewielki metraż można odpowiednio zaaranżować, aby każdy miał dla siebie miejsce. Przede wszystkim na początku należy określić potrzeby osób, które będą korzystać z ogrodu. Warto zadać sobie pytanie, czy ma to być ogród rekreacyjny, a może warzywny? Można oczywiście połączyć oba pomysły. Warto przed udaniem się na zakupy rozrysować sobie w domu plan i mniej więcej określić, co gdzie ma się znaleźć. Przy tej okazji najlepiej od razu sprawdzić, jak dużą altanę można postawić oraz czy znajdzie się jeszcze miejsce do zabawy dla dzieci.

Altana do małego ogrodu

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce do odpoczynku z zadaszeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest altana ogrodowa lub pawilon. Można oczywiście samodzielnie zrobić drewnianą altanę lub udać się do sklepu. Dostępne są także ciekawe nowoczesne pawilony, które świetnie nadają się do niewielkich ogrodów. Altana czy pawilon powinny składać się z przynajmniej dwóch ścian, które będą chronić przed wiatrem. Do altany dobrze jest dokupić zestaw wypoczynkowy wraz ze stolikiem. Idealnym rozwiązaniem są meble wykonane z rattanu, które są odporne na warunki atmosferyczne, a dodatkowo wyglądają niezwykle efektownie.

Rabaty kwiatowe w małym ogrodzie

W ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów, które będą ozdobą. W sklepach dostępne są kwiaty wieloletnie i jednoroczne, które nie wymagają dużo uwagi. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które nie mają dużo czasu lub nie lubią grzebać w ziemi. Dobrze jest wybrać kwiaty, które będą kwitły przez cały rok. Można je posadzić przy płocie i wzdłuż alejki, aby nie zabierać miejsca. Doskonałym rozwiązaniem jest także kupno doniczek, które będzie można powiesić pod altaną.

Miejsce dla dzieci w małym ogrodzie

Bardzo ważne jest przygotowanie, choć niewielkiej przestrzeni dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno małej piaskownicy, w której maluch będzie mógł spędzać czas. Można także odgrodzić niewielką część, w której będą znajdować się zabawki, piłeczki i inne gadżety. Małe dzieci z pewnością będą także dobrymi pomocnikami w ogrodzie. Warto zrobić grządkę, na której będą sadziły kwiatki, przesadzały roślinki czy układały kamyczki. Jeśli jest nieco więcej miejsca, to można także postawić niewielki domek lub zjeżdżalnię. W lecie także sprawdzi się maleńki basen.

Mały ogród warzywny

Aranżacja małego ogrodu może być bardzo przyjemną czynnością. Osoby, które chciałyby hodować własne warzywa, powinny zdecydować się na zrobienie kilku grządek. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, to można przygotować specjalne skrzynie z ziemią lub kupić niewielką szklarnię piętrową. W szklarni można w doniczkach hodować pietruszkę, szczypiorek, koperek i inne zioła.

Redakcja domowaopieka.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o Twój całościowy dobrostan oraz harmonia w życiu rodzinnym są naszym priorytetem! Jesteśmy miejscem, w którym piękno, zdrowie, domowy komfort, relacje rodzinne i inspiracje związane ze stylem życia łączą się, tworząc inspirującą przestrzeń dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Opakowania wielokrotnego użytku